چه مواد غذایی را میتوان جایگزین تخم مرغ کرد

خرید و فروش لیزر دایود و الکساندرایت چه مواد غذایی را میتوان جایگزین تخم مرغ کرد

تخم مرغ یکی از مواد غذایی است که از سوی متخصصین تغذیه به عنوان کامل ترین غذا به حساب می آید. چون تخم مرغ دارای انواع ویتامین و پروتئین ها می باشد. در این مقاله از دکتر سلام بهترین جایگزین های تخم مرغ را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

عضو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه تخم‌مرغ کامل‌ترین غذا از دیدگاه متخصصین تغذیه است،‌گفت: تنوع مواد غذایی برای ایرانیان باید مورد توجه قرار گیرد.

منصور رضایی در ارتباط با مصرف تخم‌مرغ و مواد غذایی که می‌توان جایگزین آن کرد،‌اظهار داشت: از دیدگاه متخصصین تغذیه کامل‌ترین غذا در روی کره زمین تخم‌مرغ است و در واقع مصرف این مواد غذایی مفیدترین غذا به شمار می‌رود.

وی افزود: تخم‌مرغ حاوی انواع ویتامین و پروتئین‌ها اعم از آهن و ویتامین C بوده و باید در برنامه غذایی مصرف آن در اولویت قرار گیرد حتی این مسئله ارزش آن را داشته که برخی از هزینه‌ها را در زندگی کمتر کرده و آن را اختصاص به خرید و مصرف تخم‌مرغ بدهیم.

این متخصص تغذیه ادامه داد: انواع آجیل، انواع حبوبات خیس‌خورده و جوانه‌زده شده همچنین مصرف غلات به همراه حبوبات و یا استفاده از پنیر، ماست و ماهی می‌توانند جانشین تخم‌مرغ باشند.وی گفت: تخم پرندگان به طور کلی یک غذای کامل به شمار می‌رود و مواد آن بسته به اینکه تغذیه پرنده چه بوده است فرق دارد.

آجیل

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تأکید بر اینکه تنوع غذایی برای همه افراد امری ضروری است گفت: متأسفانه ایرانی‌ها غذاهای تکراری مصرف می‌کنند در حالی که تنوع غذایی باید مدنظر قرار گیرد. به طور مثال به جای چندین وعده برنج می‌توان از جو استفاده کرد و از مواد مغذی آن بهره‌مند شد.

رضایی عنوان کرد: مصرف تخم‌مرغ هیچ ضرری ندارد و اینکه گفته می‌شود برای کبد مضر است صحت نداشته مگر اینکه فردی در مصرف آن افراط کند.وی گفت: البته مصرف تخم‌مرغ به صورت خام و نیمه‌پز مناسب نیست و باید حتماً نسبت به پختن آن اهتمام داشت.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به گران شدن تخم‌مرغ چه ماده غذایی را برای مصرف به جای آن توصیه می‌کنید،‌گفت: به طور مثال در بنایی گچ،‌ سیمان و آجر هر یک یک ویژگی دارند و نمی‌توان سیمان را به جای گچ استفاده کرد در مورد تغذیه نیز به همین صورت بوده و هر ۶ گروه مواد غذایی نمی‌توانند جای خود را بگیرند.

وی بیان داشت: به طور مثال اگر کسی چندین کیلو سبزی، شیر و میوه‌جات استفاده کند به هیچ عنوان جایگزین گوشت برای او نخواهد بود ولی به طور کلی می‌توان گفت رقیب تخم از نظر دارا بودن مواد غذایی گوشت ماهی و گوشت ماکیان همچون گوشت غاز، اردک و بلدرچین است و همچنین می‌توان استفاده از شیر، ماست و حبوبات و آجیل را مدنظر قرار داد.

منبع و ماخذ : hidoctor.ir