علائم فیبرومیالژیا چیست و راه تشخیص و درمان آن چگونه است

خرید و فروش لیزر دایود و الکساندرایت علائم فیبرومیالژیا ، راه تشخیص و درمان آن چگونه است

افراد مبتلا به این فیبرومیالژیا ، درد و سفتی عضلات دارند، اما هیچ چیز عجیب و غریبی در پرتو اشعه ایکس یا اکثر آزمایشات آزمایشگاهی نشان داده نمیشود. پزشکان بر اساس علائم و معاینه آن را تشخیص می دهند.

فیبرومیالژیا فیبرومیالژیا چیست؟

فیبرومیالژیا یک بیماری مادام العمر است که حدود ۵ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. درحالی که فیبرومیالژیا به مفصل و اندام آسیب نمی رساند، درد و خستگی مداوم می تواند بر زندگی روزمره تاثیر بگذارد.

علائم فیبرومیالژیا
نشانه بارز فیبرومیالژیا درد عضلانی در تمام بدن شما است. به طور معمول، شما باید علائم زیر را نیز داشته باشید:

خستگی
مشکلات خواب
اضطراب یا افسردگی
نقاط حساس بدن

نقاط حساس
یکی از موارد منحصر به فرد در مورد فیبرومیالژیا، مکان هایی است که بر روی بدن وجود دارند که وقتی فشرده می شوند، درد میکنند. افراد بدون فیبرومیالژیا فقط احساس فشار می کنند. این تصویر ۱۸ نقطه حساس رایج را نشان می دهد.

درد واقعی است!

به دلیل اینکه به لحاظ سنتی هیچ آزمایش یا اشعه ایکسی نمی تواند فیبرومیالژیا را تایید کند، ممکن است افراد به این باور رسیده باشند که تمام این احساس ” در سرشان است”. اما جامعه پزشکی اکنون معتقد است که درد شدید فیبرومیالژیا واقعی است. تحقیقات نشان می دهند که این امر به دلیل نقصی است که بدن در شیوه درک درد دارد.

زنان مبتلا به فیبرومیالژیا
چه کسانی در معرض خطر هستند؟

زنان بین ۲۵ تا ۶۰ ساله بیشترین احتمال ابتلا به فیبرومیالژیا را دارند. پزشکان مطمئن نیستند دلیل این امر چیست، اما زنان ۱۰ برابر بیشتر از مردان دچار این بیماری میشوند. برخی محققان معتقدند که ژنتیک ممکن است نقش مهمی ایفا کند، اما ما نمی دانیم که کدام ژن ممکن است دلیل این مشکل باشد.

خستگی
خستگی نشانه متداول بعدی است. این خستگی مانند خستگی عادی نیست که به دنبال یک روز پرمشغله باشد، بلکه احساس ماندگار از خستگی است. افراد مبتلا به فیبرومیالژیا ممکن است در ابتدای صبح حتی پس ساعت ها استراحت در رختخواب احساس خستگی داشته باشند. این خستگی ممکن است در بعضی روزها بدتر باشد و می تواند کار، فعالیت ها و ورزش و کارهای منزل را تحت تاثیر قرار دهد.

علل فیبرومیالژیا
تحقیقات هنوز در حال پیدا کردن عامل اصلی این بیماری هستند، اگرچه نظریه های بسیاری وجود دارند. بعضی از پزشکان بر این باورند که عدم تعادل هورمونی یا شیمیایی باعث اختلال اعصاب سیگنال درد می شود. برخی دیگر پیشنهاد میکنند که یک حادثه ترسناک یا استرس مزمن ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. اکثر متخصصان بر این باورند که فیبرومیالژیا احتمالا نتیجه ترکیب چند عامل، به جای تنها یک عامل، است.

ورزش
چه اتفاقی در زندگی روزمره می افتد؟

درد و خستگی باعث میشود نتوانید سرحال باشید و شما را مضطرب و افسرده میکند. برای مثال ممکن است با ماندن در محل کار، مراقبت از بچه هایتان یا تمیز کردن منزل مشکلاتی داشته باشید. ورزش و سرگرمی مانند باغبانی ممکن است دلهره آور باشد. از آنجا که شما خسته هستید و روحیه بدی دارید، ممکن است تمایل نداشته باشید با دوستان خود معاشرت داشته باشید. خوشبختانه، درمان ها می توانند به کاهش علائم کمک کنند، بنابراین شما می توانید آنچه را که لذت می برید انجام دهید.

تشخیص
هنگامی که به پزشک مراجعه میکنید، درد خود را به طور دقیق توصیف کنید، از جمله اینکه کجا درد دارید و اغلب چه زمانی درد اتفاق می افتد. همچنین در مورد علائم دیگر مانند خستگی، مشکلات خواب یا اضطراب با پزشک خود صحبت کنید. او ممکن است دستور دهد آزمایش خونی برای فیبرومیالژیا و همچنین آزمایشاتی برای رد کردن بیماری های دیگر انجام دهید.

کمک گرفتن
قبلا روماتولوژیست ها یعنی پزشکان آرتروز، تنها کسانی بودند که این بیماری را درمان می کردند. امروزه این بیماری توجه بسیاری از پزشکان را به خود جلب کرده است. بسیاری از افراد با پزشکان عمومی خود درمان می شوند. با گروه های پشتیبانی محلی و بیمارستان ها لیستی از متخصصان فیبرومیالژیا در منطقه خود را بررسی کنید.

محرک ها

گام مهم برای احساس بهتر این است که آنچه را که موجب بدتر شدن علائم شما میشوند را شناسایی کنید. عوامل محرک شایع عبارتند از:

هوای سرد و یا مرطوب
فعالیت بیش از حد زیاد و یا بیش از حد اندک
استرس
کمبود خواب

خواب
بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا اغلب در طول شب مشکل خوابیدن یا بیدار شدن دارند. مطالعات نشان می دهند برخی از آنها در وضعیت کم عمق خواب قرار دارند و هرگز خواب آرام و عمیق نخواهند داشت. این بدان معنی است که بدن شما شانس اصلاح خود را ندارد، که می تواند به یک چرخه منجر شود: خواب ضعیف ممکن است درد را بدتر کند، و درد مانع از خواب خوب می شود.

افسردگی

تقریبا یک سوم افراد مبتلا به فیبرومیالژیا زمانی که تشخیص داده می شوند افسردگی عمده دارند. ممکن است برای تمرکز مشکل داشته باشید، احساس ناامیدی کنید و تمایلی به فعالیتهای مورد علاقه خود نداشته باشید. بعضی محققان معتقدند افسردگی ممکن است ناشی از درد مزمن و خستگی باشد. برخی دیگر نشان می دهند که مشکلی در فرایند شیمیایی مغز ممکن است منجر به افسردگی و حساسیت غیرعادی به درد شود.

درمان دارویی
هدف درمان به حداقل رساندن درد، مشکل در خواب، و مسائل مربوط به خلق و خوی است. برای کمک به تسکین علائم، پزشک شما ممکن است داروهای ضدافسردگی شبیه به داروهای مسکن بدون نسخه مانند آمیتریپتیلین را توصیه کند. داروهای تجویزی که به طور خاص فیبرومیالژیا را درمان می کنند شامل دوولتسکتین (سیمبالتا)، میلن سایپران (Savella) و پره گابالین (Lyrica) می باشند.

ورزش
فعالیت بدنی می تواند درد را کاهش دهد و سلامتی را بهبود بخشد. تنها سه بار در هفته ورزش می تواند خستگی و افسردگی را کاهش دهد. اما بیش از حد ورزش نکنید. پیاده روی، ورزش های کششی، و ایروبیک در آب گزینه های خوبی برای شروع هستند.

کافئین
رژیم غذایی

برخی از کارشناسان می گویند آنچه که می خورید ممکن است در فیبرومیالژیا نقش داشته باشد، فقط برای همه نقش یکسان ندارد. برخی از غذاها و مواد تشکیل دهنده مانند آسپارتام، MSG، کافئین و گوجه فرنگی به نظر می رسد علائم برخی افراد را بدتر کنند. برای فهمیدن این که آیا چیزی در رژیم غذایی شما برای شما یک محرک است، سعی کنید از یک غذا در یک زمان اجتناب کنید و احساسات خود را یادداشت کنید.

ماساژ
مالش، ماساژ و نوازش کردن همه به نظر می رسد به کاهش درد کمک کنند. پزشکان می گویند که فشار ملایم اهمیت کلیدی دارد و یک جلسه ۲۰ دقیقه ای ممکن است برای حصول نتایج خوب کافی باشد.

طب سوزنی
این شیوه سنتی چینی از قرار دادن سوزن های باریک در نقاط کلیدی بدن برای بازگرداندن جریان انرژی استفاده می کند. از نظر پزشکی، این فرایند ممکن است بر اعصاب، عضلات و بافت همبند شما تأثیر بگذارد. (این حال، اگر نخواهید از طب سوزنی استفاده کنید، طب فشار با فشار همان نقاط به جای فرو کردن سوزن اثر مشابهی دارد.) نتایج تحقیقات مختلف هستند، اما بعضی افراد می گویند طب سوزنی علائم آنها را کاهش می دهد.

Fibro Fog
آیا در تمرکز کردن مشکل دارید؟ این مشکل “Fibro fog” نامیده می شود و شما تنها نیستید. درمان برای درد و بیخوابی ممکن است کمک کننده باشد، اما گام های دیگری نیز برای بهبود تمرکز شما وجود دارند. در مورد چیزهایی که باید به یاد داشته باشید، یادداشت بنویسید، ذهن خود را با خواندن و یا انجام پازل فعال کنید، و وظایف و کارهای خود را به گام های کوچک و قابل کنترل تقسیم کنید.

استرس
استرس یکی از شایع ترین عوامل محرک این بیماری به شمار می رود. در حالی که شما نمیتوانید تمام تنشهای زندگی خود را دور کنید، می توانید آنها را محدود کنید. به شرایطی که باعث اضطراب و استرس شما می شوند – چه در خانه و چه در محل کار – توجه کنید و به دنبال راه هایی برای کمتر کردن آنها باشید. یوگا، مدیتیشن و سایر روشهای ریلکسیشن را بررسی کنید. و به خودتان اجازه دهید وقتی که چیزی مهم نیست و باید همین الان انجام شوند، نه بگویید.

آیا این بیماری بهتر می شود؟
بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا متوجه میشوند که علائم و کیفیت زندگی آنها وقتی که درمان مؤثر دریافت میکنند و رفتار و عادات خود را تنظیم می کنند، بسیار بهبود می یابند. در حالی که این بیماری چیزی نیست که شما بتوانید درمان کنید، اما به مفاصل، عضلات یا اندام های داخلی آسیب نمی رساند.

منبع و ماخذ : rastineh.com